جاهای دیدنی لاریجان

لاریجان کجاست

لاریجان کجاست

لاریجان کجاست | هتل گشتا لوکس ترین و برترین هتل در منطقه لاریجان می باشد که امکاناتی بینظیر در سطح بالا را برای شما در ارتفاعات کوهستانی لاریجان آماده نموده است.

شماره تماس:  ۰۹۱۹۰۶۸۲۹۳۲       شماره تماس: ۰۹۱۹۰۶۸۲۹۳۱          شماره تماس: ۰۱۱۴۳۳۵۷۴۰۸

اینستاگرام: gashta.hotel

لاریجان یکی از بخش‌های شهرستان آمل در استان مازندران ایران است[۱] این بخش جنوبی‌ترین ناحیه استان مازندران است و در دامنه‌های شمالی رشته کوه البرز قرار گرفته‌است.
لاریجان کجاست

لاریجان کجاست

کوه دماوند در لاریجان قرار داشته و راه‌های صعود به آن در لاریجان جای دارد. مردم لاریجان از قومیت طبری هستند[۲] و به زبان مازندرانی سخن می‌گویند.[۳] لاریجان یکی از شهرها و منطقه‌های تاریخی و باستانی ایران است که جاذبه‌های طبیعی تاریخی زیادی در خود جای داده‌است. این منطقه دارای روستاهای کوهستانی، دشت‌ها و مراتع زیادی می‌باشد. در حال حاضر به دلیل وجود رودخانه هراز که از قله دماوند سرچشمه می‌گیرد بهترین و باکیفیت‌ترین ماهی قزل‌آلا خاورمیانه در این منطقه پرورش داده می‌شود. این منطقه یکی از مناطق اسطورهٔ ایران نیز می‌باشد.
لاریجان جزو استان مازندران است؛ اما در مناطق کوهستانی قرار دارد. به همین خاطر برخلاف سایر شهرهای استان مازندران که دارای آب‌وهوای شرجی هستند، این منطقه آب‌وهوای سرد و کوهستانی دارد. در نتیجه می‌توان گفت که بازدید از لاریجان حتی در فصل تابستان نیز جان می‌دهد و خبری از شرجی‌بودن و گرمای شدید هوا نیست. با وجود آنکه لاریجان جزو شهرهای غیرساحلی شمال کشور به حساب می‌آید؛ اما از نعمت خاک حاصلخیز و منابع آب کافی بی‌نصیب نمانده است. این منطقه در فصل تابستان گرما را به‌ندرت احساس می‌کند؛ اما همین گرما باعث به‌بار‌نشستن درختان میوه و رشد گیاهان دارویی مختلف خواهد شد.

در لاریجان چشمه‌های آب معدنی فراوانی یافت می‌شود که خاصیت درمانی دارد و در معالجه امراض پوستی، مفصلی، عصبی، و گوارشی موثرند، چشمه‌های آب اسک، آبگرم لاریجان و استراباکو حمام‌های آب معدنی گوگردی از آن جمله‌ هستند.

در جاده هراز، تقریبا 110 کیلومتری تهران، 55 کیلومتری آمل، منطقه لاریجان، نزدیک روستای بایجان، مقابل تونل قدیمی رضاشاهی، در محلی به نام قلابن آبگرمی به نام استراباکو قرار دارد. آبگرم معدنی استراباکو با 4 چشمه با فواصل کم است که از دل کوه می‌جوشد و پس از چند متر به رودخانه هراز می ریزد.

این آبگرم معدنی با حرارت 34 درجه سانتیگراد از پای کوه جوشیده و پس از جمع شدن در دو استخر تقریبا بزرگ، از آن سر ریز کرده و به داخل رود خانه می ریزد و میزان ابدهی آبگرم معدنی استراباکو تقریبا 4 اینچ در ثانیه است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now

Call Now Button