پلورکجاست

پلورکجاست

پلورکجاست

پلورکجاست | هتل گشتا لوکس ترین و برترین هتل در منطقه لاریجان می باشد که امکاناتی بینظیر در سطح بالا را برای شما در ارتفاعات کوهستانی لاریجان آماده نموده است.

شماره تماس:  ۰۹۱۹۰۶۸۲۹۳۲       شماره تماس: ۰۹۱۹۰۶۸۲۹۳۱          شماره تماس: ۰۱۱۴۳۳۵۷۴۰۸

اینستاگرام: gashta.hotel

لاریجان یکی از بخش‌های شهرستان آمل در استان مازندران ایران است[۱] این بخش جنوبی‌ترین ناحیه استان مازندران است و در دامنه‌های شمالی رشته کوه البرز قرار گرفته‌است.
دانستنی رینه

پلورکجاست

پلورکجاست

لور منطقه‌ای کوهستانی است که به تابستان‌های بهاری‌اش شهرت دارد. از آنجا که روستای پلور در بالای ارتفاع 2300 متر قرار دارد، آب و هوایش خنک و ییلاقی است. طبق تقسیمات جغرافیایی، پلور فرزند استان مازندران است، اما پاخور تهرانی‌ها در آنجا آنقدر زیاد است که خیلی از آن‌ها این روستا را جزئی از تهران میدانند؛ البته این مسئله اعتراض مازندرانی‌ها را به همراه داشته.

در مسیر روستای پلور.

کی به روستای پلور برویم؟

نزدیک فروردین‌ماه برف‌ها آب می‌شوند و تدریجا گل‌های وحشی می‌رویند. اردیبهشت‌ماه، گل‌های زرد در سراسر پلور دیده می‌شوند و درختان شکوفه می‌کنند. در اواخر خرداد و اوایل تیر نیز، شقایق‌ها می‌شکفند. هر زمان که به پلور بروید تماشایی است.

روستای پلور چرا خاص است؟

به جز آب و هوای خوش این منطقه که در میان گردشگران پرطرفدار است، باورهای قدیمی مبنی بر وجود گنج‌های پنهان و نشستن پای صحبت ریش سفیدان پلور-  که بیشترشان به دلیل کشف سفالینه، آبگینه‌های کهنسال و وجود حجاری‌هایی به شکل ماهی و… روی دیواره قلعه دختر گمان می‌برند زیر خاک پلور، گنج‌هایی خفته‌اند و خیلی از آن‌ها از تلاش‌ برای یافتن این دفینه‌ها خاطره‌ها ساخته‌اند می‌تواند به عنوان بخشی از تاریخ شفاهی و سینه به سینه، گردشگران زیادی را به این محل بکشاند.

البته این داستان‌ها پر بیراه نیست. چون چشم خیلی‌ها تا به حال به سفالینه‌ها و آبگینه‌های فراوان متعلق به دوران پارت، ساسانی و اوایل ظهور اسلام در اینجا روشن شده است. کافی است از جاده هراز عبور کنید تا این چشمه را ببینید. در همین جا کوه سنگی با ویرانه‌های یک بنای تاریخی هم با نگاه‌تان بازی می‌کند. سوراخی که در نزدیکی این ویرانه‌ها، داخل یک صخره وجود دارد، شاید نشان از این داشته باشد که روزگاری مسیر گذر آب از کنار این ویرانه امروزی بوده است. بومی‌ها در روستای پلور، قصه‌های متفاوتی می‌گویند که ریشه در اسطوره و باورهای کهن آن‌ها دارد. ساکنان پلور بر این باورند که در گذشته‌های خیلی دور در بالای این کوه و درون قلعه، دخترانی بودند در خدمت یک پادشاه افسانه‌ای بی‌نام که آب را پرستش می‌کرده‌اند.

این قلعه باستانی شباهت زیادی با قلعه دخترفیروزآباد (شیراز) دارد و برخی مستندات تاریخی موجود نشان می‌دهد که در این قلعه مراسم آیینی برگزار می‌شده است.

قلعه ملکه قلاع یا ملک بهمن یا قلعه فرشته که از بزرگ‌ترین قلعه‌های کوهستانی البرز به شمار می‌رود.

در روستای پلور چه می‌بینیم؟

آبشار شاهان دشت

صدای ریزش آب از بالای آبشار 50 متری شاهان دشت در دل روستایی به همین نام 65 کیلومتر مانده به آمل، توجه مسافران را به خود جلب می‌کند.

آبشار دیدنی شاهان دشت در دل روستایی به همین نام خانه دارد.

قلعه ملک بهمن

قلعه ملکه قلاع یا ملک بهمن یا قلعه فرشته که از بزرگ‌ترین قلعه‌های کوهستانی البرز به شمار می‌رود، در کنار آبشار شاهان دشت قد برافراشته و سال 1005 هجری به دستور شاه عباس صفوی فتح شده، استحکامش را مدیون سنگ و ساروج و مخلوطی از شیر، تخم مرغ و نوعی خاک خاص است.

دریاچه امامزاده علی(ع)

در نزدیکی آب اسک در جاده هراز است، این دریاچه حدود 80 کیلومتر با تهران فاصله دارد، وقتی به پلور رفتید، بازدید از این گزینه را فراموش نکنید. هم به تماشای ماهی‌ها بنشینید، هم کف دریاچه را که پر از گیاهان خاص دریایی است، نظاره‌گر باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now

Call Now Button